Офіційний сайт кафедри педіатрії післядипломної освіти НМУ імені О.О.Богомольця
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Форма входу
Пошук

Відповідальний співробітник з наукової роботи

Гищак Тетяна Віталіївна, професор кафедри, Tgischak@i.ua

Основні напрямки наукової роботи

Артеріальні дистонії (гіпертензія, гіпотензія) у дітей, толерантність до фізичного навантаження у дітей з різною соматичною патологією, мікроелементози, функціональні та органічні захворювання шлунково-кишкового тракту, лактазна недостатність.

 

В науковій роботі значна увага приділялася проблемі часто хворіючих дітей. Вперше на достатньому клінічному матеріалі були вивчені особливості формування групи дітей, які часто хворіють (ДЧХ), на фоні хронічного тонзиліту, фарингіту, аденоідиту з використанням клінічних, сучасних методів бактеріологічного, імунологічного, мікроморфологічного та інструментального дослідження. Отримало подальший розвиток вивчення впливу несприятливих медико-біологічних, соціально-економічних факторів на дитяче населення, що призводить до збільшення кількості дітей, які часто хворіють на респіраторні інфекції. Вперше встановлено, що у ДЧХ залежно від ступеня запальних змін у мигдаликах погіршується стан колонізаційної резистентності.
Вперше було визначено рівень молочнокислих бактерій, що становлять основу колонізаційної резистентності тонзил, у здорових та ДЧХ з хронічним тонзилітом.
У ДЧХ з хронічним тонзилітом одночасно з порушенням стану колонізаційної резистентності мигдаликів спостерігалося погіршення стану клітинного імунітету, розроблена якісна експрес-реакція коаглютинації з пептидогліканом золотистого стафілокока, яка є високоінформативною та доступною у виконанні для діагностики стафілококової етіології захворювань.
Розроблений новий підхід до вивчення проблеми лікування та реабілітації хворих з частими респіраторними захворюваннями верхніх дихальних шляхів, що дозволяє з урахуванням клініки, стану колонізаційної резистентності тонзил, показників імунітету виділити клінічні, етіологічні та патогенетичні варіанти частих респіраторних інфекцій у дітей, в т.ч. з хронічним тонзилітом, і сприяє індивідуальному лікуванню цих пацієнтів.
Вперше був розроблений метод корекції дисбіозу тонзил, що сприяє нормалізації стану колонізаційної резистентності верхніх дихальних шляхів, підвищує ефективність імуномодулюючих препаратів, запобігає загостренню хронічного тонзиліту.
Був удосконалений диференційований підхід до лікування ДЧХ, в т.ч. на фоні хронічного тонзиліту, з використанням імуномодулюючих препаратів, антибіотиків, інформаційно-хвильової терапії, концентратів лактобактерій, що достовірно знижує клінічні прояви, поліпшує стан колонізаційної резистентності мигдаликів, показники імунітету, запобігає рецидивам хронічного тонзиліту, сприяє переведенню більшості ДЧХ без та з хронічним тонзилітом в групу дітей, які хворіють епізодично.
У практику охорони здоров'я впроваджена розроблена схема диференційованого підходу до лікувально-реабілітаційних заходів у дітей, які часто хворіють, з хронічним тонзилітом з урахуванням клініки, активності та етіології вогнища інфекції, стану колонізаційної резистентності мигдаликів, показників імунітету. З метою впливу на порушений стан колонізаційної резистентності мигдаликів, запобігання рецидивам хронічного тонзиліту показано додатково застосовувати в схемах лікувально-реабілітаційних заходів у ДЧХ бактеріальний концентрат лактобактерій. Використання останніх покращує стан колонізаційної резистентності мигдаликів, сприяє стійкій ремісії хронічного тонзиліту протягом 6 та більше місяців.
Розроблено та впроваджено в практику охорони здоров'я спосіб лікування тонзилогенної міокардіодистрофії за допомогою гранул кверцетину у поєднанні з корекцією порушень імунітету та стану колонізаційної резистентності мигдаликів.
Науковий напрямок кафедри в даний період: стан здоров'я дітей з різних екологічно неблагополучних районів України, актуальні питання дитячій дієтетики, проблеми терапії атипових пневмоній у дітей, використання синглетокисневої терапії у дітей з захворюваннями органів ШКТ та органів дихання, застосування вітамінного В-комплексу у дітей з метою підвищення їх адаптаційних можливостей, проблеми частохворіючих дітей.

В 2018-2020 роках на кафедрі проводиться ініциативно-пошукова наукова робота на тему “Клініко-патогенетичне обґрунтування терапії різних форм артеріальної гіпертензії у дітей”. Номер державної реєстрації 0118U000152.

Грантова діяльність — на сьогодні грантів немає

Видавнича діяльність — (підручники, монографії з короткою анотацією, загальні цифри, фото підручників, монографій, посилання на інформаційні ресурси)

За останні десять років на кафедрі видано 10 навчальних посібників для студентів та лікарів-інтернів, 5 методичних рекомендацій, 3 довідники для лікарів, одна монографія.

Монографія

1. Марушко Ю.В. Системні механізми адаптації. Стрес у дітей: монографія /Ю.В.Марушко, Т.В.Гищак// - Київ-Хмельницький: приватна друкарня ФО-П Сторожук О.В., 2014. – 140 с.

В монографії докладно описано сучасні дані про стан проблеми адаптації та адаптаційних порушень у дітей. Освітлено іторичні дані та етапи розвитку вчення про загальний адаптаційний синдром. Окрема увага приділяється питанню діагностики адаптаційних порушень із застосуванням сучасних інструментальних і лаборатоних методів, а також лікуванню “хвороб адаптації” у дітей.

Основні навчальні посібники

1. Кардіологія дитячого віку: навчальний посібник /Ю.В.Марушко, Т.В.Марушко, Є.О.Артеменко, О.П.Волосовець, Т.В.Гищак, О.В.Доронін, С.П.Кривопустов, А.К.Куркевич, Є.Ю,Марушко, Н.М.Руденко, Б.Б.Серденко, Г.Г.Шеф, Т.А.Ялинська / за ред.Ю.В.Марушка, Т.В.Марушко — Київ-Хмельницький: приватна друкарня ФЩ-П Сторожук О.В., 2018. - 528 с.

В посібнику докладно описано сучасні дані про особливості перебігу, діагностики та лікування захворювань серцево-судинної  системи у дітей. У виданні приймали участь провідні фахівці-кардіологи України.

2. Маніпуляції в педіатрії (показання, техніка виконання): навч. Посіб. Ю.В. Марушко, Т.В. Гищак, Ю.І.Тодика. - К. : ВСВ “Медицина”, 2019. - 144 с. Всього чотири перевидання протягом 2012-2019 р.р.

У навчальному посібнику наведено маніпуляції відповідно до Типової програми з педіатрії для студентів та лікарів-інтернів, які навчаються за спеціальністю “Педіатрія” та “Лікувальна справа”. Розглянуто техніку виконання штучного дихання і непрямого масажу серця, плевральної пункції, реєстрацію ЕКГ, промивання шлунково-кишкового тракту, вимірювання артеріальното тиску тощо

3. Ревматологія дитячого віку. Навчальний посібник /Т.В.Марушко, Ю.В.Марушко. - Київ, 2019. - 256 с.

В книзі висвітлено питання етіології, патогенезу, класифікації, діагностики, лікування та профілактики ревматичних захворювань — ювенільного ідіопатичного артриту, системного червоного вовчаку, ювенільного дерматоміозиту, ювенільної системної склеродермії, синдрому Рейно, системних васкулітів, інше. Діагностичні критерії та лікування подані з урахуванням останніх рекомендацій Європейської та Американської ревматичної школи

4. Невідкладні стани в педіатричній практиці. /Ю.В.Марушко, Г.Г.Шеф, Ф.С.Глумчер, С.М.Ярославська. - К.: ВСВ “Медицина”, 2016. - 400 с.

Навчальний посібник призначено для засвоєння навчального матеріалу з надання невідкладної допомоги дітям. Розглянуто основні невідкладні стани в педіатрії в аспекті етіопатогенезу, клінічної картини, діагностики та лікування. Наведено довідниковий матеріал щодо застосування лікарських препаратів. Навчальний посібник підготовлено фахівцями НМУ імені О.О.Богомольця відповідно до програми МОЗ України.

5. Захворювання органів дихання у дітей. Невідкладні стани в дитячій пульмонології. /Ю.В.Марушко, С.О.Крамарьов, Г.Г.Шеф, Т.Р.Уманець, Т.В.Марушко. - Харьков: Планета-Принт, 2013. - 212 с.

 В науково-інформаційному посібнику надані дані щодо терапевтичних заходів дітям із захворюваннями органів дихання. Представлені сучасні протоколи лікування при грипі та інших гострих респіраторних інфекціях, бронхітах, пневмоніях, бронхіальній астмі. В посібник введені розділи з невідкладних станів при захворюваннях органів дихання у дітей.

             6. Клінічне обстеження та семіотика уражень органів і систем у дітей / Ю.В.Марушко, С.А. Пісоцька, Т.В. Гищак, Т.В. Марушко. 3-тє вид., перероб і доповнене. Київ ,2013. – 204 с. Всього чотири перевидання протягом 2012-2019 р.р.

Посібник розрахований для самостійної роботи студентів та інтернів з клінічного обстеження дітей. В посібнику наведена методика обстеження та симптоми ураження різних органів та систем, вікові особливості становлення окремих функццй дитячого організму. Посібник відповідає програмі навчання студентів та лікарів інтернів затвердженій МОЗ України для вищих медичних навчальних закладів четвертого рівня акредитації.

             7. Марушко Ю.В. Практичний довідник педіатра, лікаря загальної практики – сімейної медицини: навчальний посібник. – Київ – Хмельницький: приватна друкарня ФО-П Сторожук О.В., 2014.- 172 с.

Практичний довідник в стислому вигляді містить сучасні дані про особливості фізичного та психо-моторного розвитку дітей різного віку, рекомендації щодо харчування, спостереження за дітьми в поліклініці, нормативні показники основних лабораторних та інструментальних методів обстеження дітей, алгоритми надання невідкладної допомоги, дозування ліків, що найбільш часто застосовуються в дитячому віці.

             8. Догляд за дітьми в умовах педіатричного стаціонару (виробнича практика). /Ю.В.Марушко, О.Д.Московенко.– Київ – Хмельницький: приватна друкарня ФО-П Сторожук О.В., 2013.- 97 с.

Посібник містить опис практичних навичок, знання яких необхідне для проходження навчання на модулі “Догляд за дітьми в умовах педіатричного стаціонару”

             9. Фармакотерапія захворювань органів дихання у дітей: Науково-інформаційний посібник / Ю.Г. Антипкін, Ю.В. Марушко, С.О. Крамарев, О.М. Охотнікова, В.Ф. Лапшин, Т.В. Марушко, Т.Р. Уманец, Н.О. Радченко, Г.Г. Шеф, Т.В. Гищак. – К.: ФОП Петришин Г.М., 2011. – 496 с.

             10. Діагностичні та лікувальні маніпуляції у практиці лікаря-інтерніста і педіатра: Навчальний посібник / Т.Д. Никула, Ю.В. Марушко, І.А. Палієнко, Т.В. Гищак. – К.: «Задруга», 2012. - 152 с.

Методичні рекомендації

1. Марушко Ю.В. Тактика дій лікаря загальної практики-сімейної медицини у терапії найбільш поширених захворювань у дітей. Методичні рекомендації, Київ, 2017. – 216 с.

Методичне видання розраховане для вивчення терапевтичних заходів дітям із найбільш поширеними захворюваннями органів дихання та органів травлення з урахуванням останніх досягнень  педіатричної науки.

2. Марушко Ю.В. Тактика дій лікаря загальної практики-сімейної медицини у терапії найбільш поширених гастроентерологічних захворювань у дітей. Методичні рекомендації, Київ, 2016. – 70 с.

3. Тактика лікаря загальної практики – сімейної медицини у терапії найбільш поширених захворювань у дітей. Методичні вказівки. За ред. Марушка Ю.В. – К., 2014, - 228 с.

4. Марушко Ю.В. Невідкладна допомога дітям у практиці роботи лікаря загальної практики- сімейної медицини. - К., 2016., - 184 с.

У методичних рекомендаціях висвітлено основні невідкладні стани в педіатрії в аспекті етіопатогенезу, клініки, діагностики та лікування; наведено довідниковий матеріал щодо застосування лікарських препаратів

Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Статистика